Snellenova tabule

Diagnostická pomůcka pro určení zrakové ostrosti.

Snellenova tabule

Snellenova tabule

Podsvětlená, na zdi umístěná tabule pro kontrolu ostrosti zraku s osmi řádky optotypu (písmen definované znakové sady, od největšího (88 mm) až po nejmenší.

Snellenova tabule je diagnostická pomůcka pro určení zrakové ostrosti. Navrhl ji na konci 19. století holandský oftalmolog dr. Hermann Snellen. Dnešní tabulka (stále nazývaná Snellenova) obsahuje jedenáct řádků písmen definované znakové sady optotyp (Snellenovy znaky), sázené navíc speciálním fontem .

Postup při vyšetření
Řádky optotypu mají takovou velikost, že z dané vzdálenosti svírají úhel 1 minuty. Největší písmeno na vrcholu tabulky je vysoké 88 milimetrů a osoby, které jej nedokážou přečíst ani s vhodnými brýlemi, jsou pokládány z pohledu práva za slepé, písmena na nižších řádcích mají menší velikost. Podstatný je řádek, ve kterém jsou písmena vysoká 8,8 milimetrů. Při vyšetření si pacient zakrývá jedno oko a druhým se pokouší číst postupně menší písmena na tabuli. Při vyšetření stojí nebo sedí od tabule ve vzdálenosti 6 metrů, což je 20 stop. Nositel průměrného zraku má být z této vzdálenosti schopen přečíst právě alespoň řádek 8,8 mm.

V ordinaci climed.cz je tabule pro "dorostové scénáře". Rozsvěcí se vypínačem na pracovišti lékaře vypínačem vedle telefonu.

Zpět na seznam vybavení Rezervace

Diskuze k vybavení

Zapoj se do diskuze nebo přidej dotaz k vybavení.

Pro možnost zapojit se do diskuze je nutné se přihlásit!

30.03.2018 21:12

Zero (muž 49) píše:

svítí tabule?

31.03.2018 10:35

Studio climed.cz reaguje:

Zdravíme Tě, Zero, ano, tabule je podsvětlená třemi LED panely a jak se píše v textu: rozsvěcí se vypínačem na pracovišti lékaře vypínačem vedle telefonu.

climed.cz

se nachází pár
kilometrů z D11
v malebné vísce u Hořic

Kontakt

Email: climed@seznam.cz
Tel: (+420) 735 944 616

Odkazy
Mobirise
Google

Feedback

Vaše nápady nebo upozornění na chyby zasílejte prosím na naši emailovou adresu.